Shqipëria është një vend me potenciale të shumta turistike, një vend me kultura dhe tradita, me bukuri të shumta natyrore dhe shumë pak të eksploruara. Mbi të gjitha ata i sollën ato të deformuara. Ana Verushi eshte Kryetare e Keshillit te Qarkut, Korce qe prej 23 Shtator 2015. Ingridi, vajza e doktor Kolë Papajanit, gjithashtu miku im i takimeve intelektuale, më krijoi një atmosferë të këndshme me një natyrshmëri të bukur kur mu prezantua dhe më tha se të shtunën e 2 marsit kishte 80 vjetorin e ditëlindjes së nënës së saj Rea Papajani (Polena) dhe do bënte një drekë festive me familjen dhe miq e mikesha të saj. Rruga nacionale Korce-Erseke Leskovik-Tre Urat-Permet e pershkon Pllajen e Kolonjes nga veriu ne jug ne nje gjatesi prej 85 km prej Qafes se Qarit (kufi me gropen e Korces) e deri ne Tre Urat ose Çarçovë, qe eshte dhe kufiri me rrethin e Permetit. 16 Korrik ,2019 Fshatrat e Korces 0. Nevoja për zhbllokimin e rrugëve nga borëpastrueset kanë detyruar Shtabin e Emergjencave të kërkojë ndihmën e bashkisë. Koha më e përshtatshme për të ardhur. Filo lidhur me përmbushjen e premtimeve elektorale, bazuar mbi shqetësimet e ngritura nga vetë banorët e kësaj zone. Korça nuk dallohet vetem per bukurite e saj brenda qytetit, por edhe fshatrat reth këtij qyteti janë një pasuri më vete. Pista e skive moderne dhe aeroporti, dy projektet e reja që nisin këtë vit në Korçë, i shtohen aseteve të investimeve në infrastrukturën e përmirësuar, hapësirave të gjelbra, historisë, traditës, kulturës e kulinarisë, që janë disa prej faktorëve që e kanë kthyer turizmin, në sektorin prioritar të zhvillimit ekonomik të zonës. Tërmetet kanë qenë me magnitudë nga 2. Top Channel Albania 25,919 views. Gjatë viteve të fundit nuk kanë qenë të paktë mysafirët e ardhur nga vendet fqinje, nga Evropa Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pas lëkundjeve pasditen e të mërkurës, ata thonë se gjenden në panik për atë se çfarë mund t'ju ndodhë. Burime nga drejtoria e shërbimit shëndetësor Korçë bënë me dije se po financohen 4 qëndra të reja shëndetësore në fshatrat Boboshticë, Zvirinë e Sovjan si dhe një në lagjen 10 të qytetit. Fshatrat e Shqipërisë - "Vajzë", historia e një fshati në labëri - Duration: 35:21. Qendra e Qarkut të Korçës ndodhet në qytetin e Korçës. Përmirësohen kushtet në terren. Në Goskovë ku përroi i fshatit doli nga shtrati duke …. Maliq: Fshatrat në gjëndje të mjerueshme, Fushë e re futbolli 3 fusha sportive për lojra me dorë volejboll, basketboll 4 fusha tenisi 1 fushë minikalcceto, infrastrukturë e plotë rrugore dhe nëntokësore, ndriccim, gjelbërim dhe sistemim i brendshëm. Në sokakët e Dhoksatit të Lunxhërisë - Fshatrat e Shqipërisë - Duration: 24:59. "Ku je këtu, në fshatrat e Korçës, je në Tiranë. Ashtu siç ne fakt kujdesen pjesa më e madhe e grave dhe vajzave të fshatit Pojan me 5000 banorë por edhe fshatrat e tjerë të kësaj njësie me…. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikës doganore të Kapshticës është rritur ndjeshëm. Jemi qindra familje të falimentuara. 76 Çelësi i Korçës / your key to Korça pemë frutorë, por sidomos me lule. Fshatrat e Dibres posted Oct 11, 2014, 4:53 AM by Komuniteti Dibran [ updated Oct 13, 2014, 5:15 AM ]. Jetët tona i shpëton mbikalimi Për të gjitha arsyet e mësipërme, banorët e fshatit Drithas dhe të Libonikut, si dhe fshatrat e tjera të fushës së Maliqit, kërkojnë ngritjen e një mbikalimi, të një nënkalimi apo qoftë edhe të një rrethrrotullimi pasi bij. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikës doganore të Kapshticës është rritur ndjeshëm. Shkollimi ishte falas; dhuratë e themeluesit të qytetit të Korçës Iljaz bej Mirahori. Epoka e Bakrit duke punuar hekurin në kudhër. Të gjitha fshatrat e lartpërmendura dhe gjysma e atyre që vijojnë janë në duart tona. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: “Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e. Banorët e këtyre fshatrave tregojnë se hasin shpesh emigrantë, të cilët shumë herë janë të lodhur nga ecja në këmbë midis tyre edhe nëna me foshnja në krahë, edhe pse banorët kanë dëshirën e mirë për t’i ndihmuar duke kujtuar edhe veten e tyre si emigrantë ,jo të gjithë guxojnë t’i ofrojnë ndihmë prej frikës së. Tërmetet kanë qenë me magnitudë nga 2. Çelësi i Korçës / your key to Korça 51. 16 Korrik ,2019 Fshatrat e Korces 0. Ajo ishte nje nga kandidaturat e Partise Socialiste per Deputete e Qarkut Korce ne ne zgjedhjet e vitit 2013. Nga përmbytjet u prek edhe fshati Goskovë në Korçë, ku si pasojë e reshjeve, përroi doli nga shtrati. Fshatrat e Shqipërisë janë aq të bukura, sa që vendet e shfaqura në to është vështirë të besohet se janë të vërteta, andaj duken peizazhe magjike natyrore. Dhorjeta Cule, Birn. 26 Tetor ,2019 Fshatrat e Korces 0 Mjekët dhe infermierët janë duke ikur çdo ditë e më shumë nga Shqipëria. [email protected] Teksa flisnin për protestat e opozitës Salianji u shpreh për Ngjelën se s'a të drejtë të ankohet për shkelësit e ligjit pasi edhe ai vetë ka bërë bu rg. Reshjet e botës gjatë gjithë natës kanë bërë që zonat e larta malore të Korçës, siç janë zona e Ersekës, fshatrat turistike si Dardha dhe Voskopoja, të mbulohen nga bora, e cila ka arritur 5-10 cm. ISO 3166-2-Code është AL-06. "Ku je këtu, në fshatrat e Korçës, je në Tiranë. Përmirësohen kushtet në terren. 379 m, në fshatin Kolanec dhe Maja e Mustaqit,. Suksesi i kukësit në Europa League. Kujdesi për të moshuarit e vetmuar në qytet e fshatrat e Korçës vazhdon. Cerrar sugerencias. Pjesa e plaçkës së tij u vlerësua në 500. Fshatrat e thella të Korçës si Mokrra, Dardhasi dhe Vithkuqi, janë izoluar dhe vijojnë të mos kenë komunikim me qendrat e njësive administrative për shkak të borës së dendur. Të shumtë ishin ata që erdhën nga fshatrat. Koha më e përshtatshme për të ardhur. Në kujtimet e tij Eqerem Bej Vlora shkruan se çetat e Spiro Kosturit dhe e Spiro Bellkamenit kanë vrarë Mitropolitin Fotis dhe klerikë të tjerë antishqiptarë. Vetëm qepë e patate mund të hamë. Kjo situatë i ka dëshpëruar fermerët e këtyre fshatrave, të cilët shprehen se gjithë investimi i tyre shkoi dëm në 20 minuta. Sterjovski ka shërbyer si drejtorit i Ujësjellësit në fshatrat e Korçës, ndërkohë që ka patur dhe postin e nënkryetarit të Komunës së Pustecit. Në këtë fshat, me ndërtimin e urës ne po japim mundësi që banorët jo vetëm të komunikojne me fshatrat fqinjë, por që zona të jenë me e arritshme nga turistët vendas dhe të huaj". Zonat më problematike duket të jenë rrethina e Korçës , ku disa fshatra raportohet se janë izoluar. Sheshi i grumbullimit në Bilisht i vendosur direkt në bregun e lumit Devoll, bën që kullimet dhe mbetjet e tjera të rrëshqasin direkt në lumë. Iniciar sesión. Vetëdashësit, banorët e qytetit të Korçës dhe njerëzit që kishin ardhur nga fshatrat lufton me shpirt. Suksesi i kukësit në Europa League. 2 ballë të cilat e kishin epiqendrën 3 kilometra larg fshatit Miras që ndodhet 11 kilometra në juglindje të Korçës. Ka qenë ekspedita shqiptare-amerikane ajo e cila gjatë fushatës së tretë të gërmimeve në këtë zonë ka zbuluar nga kërkimet vegla prej kocke, guri, stralli dhe gjurmë të shtrojeve të kasolleve që asaj kohe përdoreshin për banesa të …. Edhe sot e kësaj dite, njerzit (jo të pakët) nga fshatrat përreth, kur i pyesin se nga janë, thonë "nga Dardha", por dardharët, kanë një pllakë me 150 mbiemrat e fshatit të cilat janë dalluesit e dardharve. Në Porodinë dhe Goskovë të Korçës ka patur dëmtime të kulturave bujqësore. "Tempora" në Mirditën historike, fshatrat e të cilës po zbrazen përditë. Jetët tona i shpëton mbikalimi Për të gjitha arsyet e mësipërme, banorët e fshatit Drithas dhe të Libonikut, si dhe fshatrat e tjera të fushës së Maliqit, kërkojnë ngritjen e një mbikalimi, të një nënkalimi apo qoftë edhe të një rrethrrotullimi pasi bij. Reshjet e dëborës kanë shkaktuar probleme në fshatrat malore të juglindjes, kurse në jug, lumi Vjosë ka përmbytur qindra hektarë tokë. Duket se është Gjermania vendi që po “thith” shqiptarët e kësaj fushe, ndërsa mungesa e tyre vihet re në zonat larg Tiranës. "Të madhuarit e Korçësë u-nis që më ditë të Koxha Mir'ahorit, i cili ardh e bëri atë, qëndrë qeverije, edhe ca nga ca në pakë vjet, ay fshat i vogëlë q'ish ndënjurë (banuar) vetëmë prej ca bujq, u-bë si e shohim sot qytet i madh e i bukurë; detyrë të madhe ka Korça në Koxha Mir'ahori (për mirnjohjen e tij), se ay ardh e bëri atë kërthizën' e gjithë. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. Korca eshte nje nder qytetet kryesore ne Shqiperi persa i perket numrit te banoreve te saj dhe kultures se larmishme. al gazetashqiptare. Eni bën gabim që na sjell njerëz pa intelekt. Shkruar nga SOT. Reshjet e shiut të disa orëve më parë shkaktuan dëme në disa qytete të Shqipërisë. "Të mos njohësh ato që kanë ndodhur para se të lindje ti është si të mbetesh gjithë jetën kalama" - Ciceroni Në vitin 1496, në fshatin Peskopje, që ishte në mvartësi të Korçës, përfundoi së ndërtuari Xhamia e Madhe, sot ndërtesa më e vjetër e qytetit të Korçës. Shqipëria është një vend me potenciale të shumta turistike, një vend me kultura dhe tradita, me bukuri të shumta natyrore dhe shumë pak të eksploruara. Iliaz bej Mirahori, themeluesi i Korçës, më se 500 vjet më parë 15/03/2007 "Detyrë të madhe ka Korça ndaj Khoxha Mirahorit, se ay ardhi dhe e bëri atë kërthizën e gjithë fshatrave. Guida turistike e qytetit te Korces. Vithkuqi renditet ndër fshatrat parësorë të Korçës për potencialin turistik. Një defekt në transformatorin e nënstacionit të Korçës ka lënë pa energji disa lagje të qytetit dhe disa fshatra. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikës doganore të Kapshticës është rritur ndjeshëm. Nata në çadra dhe shi/ Në fshatrat e Korçës ku banorët pësuan dëme nga tërmeti. Republika e Kosoves. Vetëdashësit u vunë nën komandën e patriotit Themistokli Gërmenji. 26 Tetor ,2019 Fshatrat e Korces 0 Mjekët dhe infermierët janë duke ikur çdo ditë e më shumë nga Shqipëria. Të dy së bashku kanë ngritur një rrjet të konsoliduar të trafikut të vajzave nga Shqipëria në drejtim të Greqisë, të cilat i […]. Gjithçka e atyre viteve u servir ashtu siç dëshiruan udhëheqësit komunistë përgjatë 50 viteve të qëndrimit të tyre në pushtet. Vlera e tokës arë, është shumë e ndryshme dhe ajo varet nga një sërë parametrash si: periudha historike kur toka del në tregun e shitjes, gjëndja ekonomike e shoqërisë që e shet dhe e ble, niveli ekonomik i zonës ku ajo ndodhet, pozicioni. Aureli bashkë me gruan e tij tregon se pataten e shiti te fshatrat përreth. Vithkuqi renditet ndër fshatrat parësorë të Korçës për potencialin turistik. The Vithkuq Hydroelectric Power Station (Albanian: Hidrocentrali i Vithkuqit) is a small hydroelectric power station in Vithkuq, Albania. Kjo është Floreta Zaçe, banore e fshatit Pojan, e cila ka një jetë të tërë që merret dhe kujdeset për trëndafilat e oborrit në banesën e saj. Duke e blerë këtë brend, Devolli Corporation tani furnizon Kosovën dhe Maqedoninë me këtë lloj të kafes kualitative. pdf), Text File (. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikë,Fshatrat,Korçës,'urë,kalimi',për,emigrantët,Banorët:,dhimbsen,kujtojmë,veten,iknim,Greqi. Sipas raportimeve të mediave, lëkundjet zgjatën pak sekonda, por. Një zonë me bukuri të shumta natyrore, por e lënë në harresë dhe që nuk është promovuar kurrë. Ne pergjithsi tradita e trojeve tona eshte trashegu nga brezi ne brez, ka qen thjesht popullore dhe e pandikuar nga masa e gjere, e tera eshte ndertuar sponatanisht apo ndoshta edhe ne baz te vullnetit te dikujt te rrespektuar, dhe qe nuk i ka perfshi te gjitha trojet tradita e njejt dhe e till mandej eshte ndertuar dhe zhvilluar dhe trasheguar (percjellur). historia e krijimit te korces si qytet. Fshatrat e Korces Morava me rrugë e trotuare të reja, ndriçim dhe gjelbërim për t'ju përmirësuar jetën banorëve. Perandoria osmane nuk I njohu asnjehere shqiptaret si nje komb me vete. Te bllokuara fshatrat e Korces. Këtë aktivitet e ka pasqyruar edhe në rrjetet sociale ku përveç fotove të postuara nuk ka munguar edhe një mbishkrim për to. Edhe më i madh ka qenë numri i familjeve nga fshatrat e Bregut që u shpërngulën në Itali. Faqet në kategorinë "Fshatra në Rrethin e Korçës" Kjo kategori ka 137 faqe nga 137 gjithësej. Të shumtë ishin ata që erdhën nga fshatrat. al shqiptaria balkanweb balkanweb. Fshatrat malorë turistikë, Thethi dhe Valbona, në Shqipërinë e Veriut, Shëngjergji dhe Pëllumbasi në malin e Dajtit, fshatrat bregdetarë Dhërmiu dhe Vunoi në Rivierën Shqiptare dhe Lini dhe Tushemishti në pjesën shqiptare të liqenit të Ohrit, në juglindje të vendit, janë ndërmjet 100 fshatrave të përzgjedhur si pjesë e projektit të integruar të zhvillimit rural, që. Rolin kryesor e luajne qytete si: Tirana, Durresi, Prishtina, Vlora, Shkondra, Elbasani, Korca, Gjirokastra,Prizreni, Tetova etj. TEL pa pagesë : 080019400 (nga ora 08:00 – 22:00) TEL: 028 532 104, 028 530 366 EMAIL: komuna. Banorët e rinj që vinin në fshatin Peskopje nuk ishin vetëm nga Mborja por dhe nga fshatrat e tjera përreth Drenova, Bulgareci, Boboshtica,Voskopi dhe sidomos nga fshati Barç, banorët e shpërngulur të të cilit ishin aq shumë sa krijuan lagjen e tyre me emrin e fshatit nga erdhën lagja "Barç",. Banorët e fshatrave në Korçë kanë kaluar natën jashtë për shkak të frikës nga tërmetet. Fshatrat e thella të Korçës si Mokrra, Dardhasi dhe Vithkuqi, vijojnë të mos kenë komunikim me qendrat e njësive administrative për shkak të dëborës së dendur. Muajin e fundit Korça është goditur në mënyrë të vazhdueshme nga tërmetet, ku më i forti ka qenë ai i datës 1 korrik me një shkallë prej 5. fushëgropa e Korçës udhëhiqej nga një dinasti e Mbretërisë ilire, ndërkohë pas vitit 650 u udhëhoq. ISO 3166-2-Code është AL-06. Ndër aksionet e para të çetës së Bajo Topullit, ishte vrasja e dhespotit të Korçës, Fotit, në fshatin Bravdicë te Guri i Capit, si shenjë hakmarrje për vrasjen e Papa Kristo Negovanit, më 9 Shtator 1906. E hapur qysh herët me botën, drejt perëndimit (shumë korçarë emigruan herët ne Amerikë, por edhe shumë atdhetarë e intelektualë më herët, në Turiqi e Ballkan), Korça është një qytet i qeshur e plot jetë, që të fton në çdo stinë të vizitosh rrugët e saj karakteristike, të mësosh për kulturën dhe historinë e saj, të kuptosh pse shumë atdhetarë që sot mbushin. VILAT E KORCES - Duration: 52:52. Qytetarët izolohen në banesa/ Arinjtë e murrmë bëjnë 'xhiro' në fshatrat e Korçës, ja ç'po ndodh në juglindje të vendit VIDEO. Fshatrat e Korçës 'urë kalimi' për emigrantët, Banorët: Na dhimbsen, kujtojmë veten kur iknim në Greqi - Për lajme të tjera klikoni në www. E vlerësonin arsimin; me shkollën ishin të familjarizuara prej shekujsh. Gjatë viteve të fundit nuk kanë qenë të paktë mysafirët e ardhur nga vendet fqinje, nga Evropa Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Keto janë disa nga karakteristikat që janë marrë parasysh për këtë klasifikim në DITA të disa prej fshatrave më të bukur të Shqipërisë. Kujdesi për të moshuarit e vetmuar në qytet e fshatrat e Korçës vazhdon. Filo lidhur me përmbushjen e premtimeve elektorale, bazuar mbi shqetësimet e ngritura nga vetë banorët e kësaj zone. Posted by thealfaboy on March 21, 2014. Aktualitet. Shërbimi shëndetësor po I investohet në disa fshatra të Korçës me rikonstruksionin apo ndërtimin e ri të ambulancave. Channel One. VIDEO/ Qytetarët izolohen në banesa, arinjtë ‘shëtisin’ në fshatrat e Korçës 8 Prill, 2020 12:45 Muajt e parë të vitit 2020 nuk kanë qenë edhe aq të lehtë për njerëzimin, por nuk mund të themi të njëjtën gjë për planetin. Sotiraq Filo: Modelin e ndryshimit të Korçës duam ta shtrijmë në të gjitha njësitë. Pulahës për jetëshkrimin e Iljaz Bej Mirahorit nxjerrë nga Enciklopedia turke e Sami Frashërit). bionews - 07/10/2017. Vithkuqi renditet ndër fshatrat parësorë të Korçës për potencialin turistik. 2 Tregjet turistike ekzistuese dhe potenciale që vizitojnë qarkun e Korçës 164 5. Që nga data 1 qershor kur u regjistruan edhe lëkundjet më të forta dhe më të shpeshta, rezultojnë mbi 2300 rënie tërmetesh me fuqi mesatare dhe të lehta në Qarkun e Korçës. Posted by thealfaboy on March 21, 2014. Në Korçë, banorët përjetuan sërish ankthin e tërmetit. Sazet e Përmetit hapin paradën madhështore të Terra Madre Salone del Gusto 2016 - Torino, Itali - Duration: 9:51. Fermerët ja hedhin fajin kanaleve kulluese të papastruara prej vitesh. ISO 3166-2-Code është AL-06. Pas tërmetit 5. Duke e blerë këtë brend, Devolli Corporation tani furnizon Kosovën dhe Maqedoninë me këtë lloj të kafes kualitative. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. Të dy së bashku kanë ngritur një rrjet të konsoliduar të trafikut të vajzave nga Shqipëria në drejtim të Greqisë, të cilat i […]. Ministrja Xhaçka në Devoll: Ndërtojmë ura e rrugë, FA kontribut edhe për shkollat në fshatrat e thella. Qendra e Qarkut të Korçës ndodhet në qytetin e Korçës. Të paktën 12 tërmete të lehtë janë regjistruar gjatë orëve të fundit në zonën e Korçës, ndërkohë që epiqendrat kanë qenë fshatrat Vithkuq, Dardhë dhe Floq. Pjesët më të larta në territor janë Mali i Ariut, 1. Çelësi i Korçës / your key to Korça 77. Edhe fshatrat e tjerë të Oparit kishin kisha, nga një ose nga dy edhe nga tre. Jemi qindra familje të falimentuara. VLADIMIR DINO*/ Ngritja e flamurit kombëtar në Vlorë, më 28 nëntor 1912, Korçën e gjeti të pushtuar nga ushtritë turke të komanduara nga Xhevat Pasha. 31/03/2017 10:36 AM 0 komente. Reshjet e borës që kanë vijuar gjatë gjithë natës kanë bërë që zonat e larta malore të Korçës të mbulohen. Constructed in 1936, it was the first hydroelectric plant in Albania with an installed capacity of 500 KW. Është vërtetuar nga studiuesit se zona ku nodhet sot qyteti ka qenë e banuar që në kohët e lashta. Fshatrat malorë turistikë, Thethi dhe Valbona, në Shqipërinë e Veriut, Shëngjergji dhe Pëllumbasi në malin e Dajtit, fshatrat bregdetarë Dhërmiu dhe Vunoi në Rivierën Shqiptare dhe Lini dhe Tushemishti në pjesën shqiptare të liqenit të Ohrit, në juglindje të vendit, janë ndërmjet 100 fshatrave të përzgjedhur si pjesë e projektit të integruar të zhvillimit rural, që. 10000 Prishtinë, Kosov. Banorët e fshatit Panarit në zonën e Vithkuqit kanë dhënë alarmin "SOS" se janë të izoluar prej dy ditësh për shkak të bllokimit të rrugës. Përfaqësuesit e fshatrave dhe lagjeve të qytetit të Mitrovicës. 50 Çelësi i Korçës / your key to Korça dio e madhe, me hapësira për t'u eksploruar, befasuese për. Guida turistike e qytetit te Korces. Këto janë disa nga karakteristikat që janë marrë parasysh në klasifikimin e disa prej fshatrave më të bukura të Shqipërisë. Nga përmbytjet u prek edhe fshati Goskovë në Korçë, ku si pasojë e reshjeve, përroi doli nga shtrati. Kultura në zonën e Korçës. Barazo faturën. Vëndi është malor dhe i frikshëm, nga ku me sa duket ka marrë edhe emrin, Gorë që sllavisht do të thotë mal. Për një njohje të shpejtë të Dardhës, po ju sjell shkrimin e Teodor Laços, ku mund të njiheni shkurtimisht me historinë e këtij fshati me tradita, paçka se jo të vjetër në moshë. Trashësia mesatare e dëborës shkon mesatarisht deri në 50 cm. Buscar Buscar. Informacione mbi qytetin Historia Themeluesi i qytetit të Korçës është Iljas Mirahori. Fshatrat e Komunës së Mitrovicës janë këto:. Muajt e parë të vitit 2020 nuk kanë qenë edhe aq të lehtë për njerëzimin, por nuk mund të themi të njëjtën gjë për planetin. Prishtin Emrat e rrugëve; Fshatrat; Telefonat me rëndësi; Lidhjet në web; Galeria; Numri i banorëve. Në këtë fshat, me ndërtimin e urës ne po japim mundësi që banorët jo vetëm të komunikojne me fshatrat fqinjë, por që zona të jenë me e arritshme nga turistët vendas dhe të huaj". Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikës doganore të Kapshticës është rritur ndjeshëm. VLADIMIR DINO*/ Ngritja e flamurit kombëtar në Vlorë, më 28 nëntor 1912, Korçën e gjeti të pushtuar nga ushtritë turke të komanduara nga Xhevat Pasha. Sipas të dhënave, këtë mëngjes nuk paraqiten probleme përsa i përket qarkullimit të automjeteve. Burime nga drejtoria e shërbimit shëndetësor Korçë bënë me dije se po financohen 4 qëndra të reja shëndetësore në fshatrat Boboshticë, Zvirinë e Sovjan si dhe një në lagjen 10 të qytetit. Fusha e Korçës, në gjysmën e parë të shek. Hajduti jetonte në Durrës, por shkonte për të vjedhur në fshatrat prej nga kishte ardhur. Zona e Korçës e ndodhur në kufi me Mbretërinë Ilire dhe Epirin është banuar që nga mijëvjeçari i katërt p. Tweet në Twitter. [email protected] Duke e blerë këtë brend, Devolli Corporation tani furnizon Kosovën dhe Maqedoninë me këtë lloj të kafes kualitative. Akset rrugore Kapshticë- Korçë, Korçë-Pogradec, Pogradec-Qafëthanë. al shqiptaria balkanweb balkanweb. Eshte e pozicionuar ne zonen jug lindore te Shqiperise, Voskopoja dhe Dardha, fshatrat me te bukur te Korces. Pulahës për jetëshkrimin e Iljaz Bej Mirahorit nxjerrë nga Enciklopedia turke e Sami Frashërit). Gjendja e veshtire ne te cilen ndodhet tashme shteti Shqipetar, nuk ka aritur dot te mos lejoje karintinimin te plote te disa banoreve ne fshatrat e qytetit te Korces kryesisht ne Njesine Administrative Pojan ne te cilen peshen me te madhe te prishjes se fashes orare e ze fshati Rrembec dhe Orman. Qarku i Korçës kufizohet në verilindje dhe në lindje me Maqedoninë, në jug me Greqinë. Vetëm në fshatrat e Pojanit e të Zvezdës, banda kreteze Papadhakis ka vjedhur 2500 krerë bagëti. Leave a comment. al gazetashqiptare. Trupa e vetëdashësve u krijua më 5 mars 1914 me urdhër të majorit Snellin Van Vallenhoven. Numri i banorëve në Komunën e Prishtinës. Pas tërmetit 5. Gruaja e Çaush Bekos, 45 vjeçe ,e masakruar dhe gjymtuar në shtëpinë e saj. Fshatrat malorë turistikë, Thethi dhe Valbona, në Shqipërinë e Veriut, Shëngjergji dhe Pëllumbasi në malin e Dajtit, fshatrat bregdetarë Dhërmiu dhe Vunoi në Rivierën Shqiptare dhe Lini dhe Tushemishti në pjesën shqiptare të liqenit të Ohrit, në juglindje të vendit, janë ndërmjet 100 fshatrave të përzgjedhur si pjesë e projektit të integruar të zhvillimit rural, që. Në akset rrugore Korçë-Dardhë, Qafa e Qarrit, dhe Qafa e Liqenasit qarkullimi i automjeteve bëhët me zinxhirë, ndërsa akset Korçë-Kapshticë-Qafë Thanë janë të hapura. Bërja e pazareve ushqimore apo blerja e barnave për ta krahas shërbimeve të tjera, prej fillimit të kësaj situate nuk janë ndalur asnjë ditë falë përkujdesjes së treguar nga grupet e patronazhistëve dhe vullnetarëve. Filo lidhur me përmbushjen e premtimeve elektorale, bazuar mbi shqetësimet e ngritura nga vetë banorët e kësaj zone. Fjalor Italisht Shqip. Hajdutët turren në fshatrat e Korçës, ja çfarë vodhën. Te bllokuara fshatrat e Korces. Mirëpo edhe sot pas 30 vitesh demokraci, fshatrat e Maliqit nuk kanë udhë: pa udhë është Kakaçi, Verçuni, Shqitasi, Berasi, Kolaneci e shumë fshatra të tjerë, të cilat nuk lidhen dot as më Maliqin, as me Qendrën Shëndetësore të Pirgut dhe as me Pogradecin. Pas tërmetit që shkatërroi dhjetëra shtëpi sidomos në fshatrat përreth qytetit, rajoni i Korçës është goditur qindra herë nga lëkundje të një niveli më të ulët. Nga pasojat e mëparshme kanë mbetur të dëmtuara dhjetra banesa kryesisht në fshatrat Floq, Qafëzes dhe Vidohovë. Të dy së bashku kanë ngritur një rrjet të konsoliduar të trafikut të vajzave nga Shqipëria në drejtim të Greqisë, të cilat i […]. Në vitin 1859 Korça numëronte 10. Klima mesdhetare me verë të nxehtë e të thatë e dimër të butë e të freskët, është tipike për zonën fushore e kodrinore, ndërsa në zonën malore, kryesisht në fshatrat Selitë, Vinjollë e Gërnac bie dëborë në dimër. [email protected] Pulahës për jetëshkrimin e Iljaz Bej Mirahorit nxjerrë nga Enciklopedia turke e Sami Frashërit). Trashësia e saj ka aritur në disa centimetra në zonat e larta malore të Korçës dhe Pogradecit. Me sa na treguan në Polenë, e ashtu si atje në të gjitha fshatrat e ngjashme me përqindjen mbizotëruese të banorëve të krishterë, (orthodoksë), kur vdes dikush në fshat, ndryshe nga qyteti, nuk është nevoja të lajmërohen të gjithë për varrimin dhe vizitat, sepse fatkeqësia merret vesh shpejt dhe njerëzit vijnë vetë. Roland Luli, një i dënuar me burgim të përjetshëm në Greqi për vjedhje me armë dhe Mirel Fasho, rezultojnë të jenë drejtuesit e grupit kriminal të përbërë nga 8 persona në Korçë. U bënë më shumë se dy muaj që në fshatrat e Lubonikut dhe Drithasit pranë qytetit të Maliqit ndihet mjaft mungesa e ujit të pijshëm. Leave a Comment Cancel reply. Fshatrat e thella të Korçës si Mokrra, Dardhasi dhe Vithkuqi, janë izoluar dhe vijojnë të mos kenë komunikim me qendrat e njësive administrative për shkak të borës së dendur. Ujrat e kësaj zone derdhen gjysmat në lumi i Devollit ndërsa gjysma tjetër në lumi i Shkumbinit. 1 Zonat/fshatrat kulturorë, avantazhet dhe disavantazhet 160 Tabela - Avantazhet dhe disavantazhet e zonave/fshatrave turistike të qarkut 163 5. Sipas zyrtarëve. Trashësia mesatare e dëborës shkon mesatarisht deri në 50 cm. Iniciar sesión. Në rast fryrje të lumit ka ndotje masive. E sheh kush flet", tha Salianji. Lajm i fundit - e fundit - politike - aktualitet - Shqipëria Ballkani Balkan balkans ballkan ballkani balkan shqiptaret shqiptarja gazeta shqiptare gsh. bionews - 07/10/2017. Ministrja Xhaçka në Devoll: Ndërtojmë ura e rrugë, FA kontribut edhe për shkollat në fshatrat e thella. Natyrë e mrekullueshme, ajër i pastër, ushqim karakteristik, shtëpi të bukura, mikpritje. 7 të shkallës Rihter dhe nuk kanë sjellë dëme në njerëz apo materiale. AL 1 Tetor 2017. Është themeluar e rritur. Kështu Punëmira kishte kishën e shën Minait, fshati Opar kishën e shën e Premtes dhe shen Kollit , Misrasi kishën e shën Kollit, Osoja kishën e shën Gjergjit, shën e Premten dhe shën Mërinë. Constructed in 1936, it was the first hydroelectric plant in Albania with an installed capacity of 500 KW. Një defekt në transformatorin e nënstacionit të Korçës ka lënë pa energji disa lagje të qytetit dhe disa fshatra. Fshatrat e Korçës pa ujë - (4 Korrik 1999) Shpërndaje; 09:48 04/07/1999. Ky objekt kulti ishte pjesë e një […]. Kultura në zonën e Korçës. Fushegropa e Korces dhe kodrat qe e rrethojne ate, Fushe-Kosova, Rafshi i Dukagjinit, Zona per rreth liqenit te Shkodres, Ulqinit dhe Tivarit ne Mal te Zi, zona e Dibres, Struga dhe Tetova ne Maqedoni, gjithe zona Janine-Igumenice ne Greqi etj. Në Shqipëri dhe Kosovë ka disa fshatra me emra nga më të çuditshmit dhe nuk është për t'u habitur duke parë tranzicionin politik dhe historikun nëpër të cilin kanë kaluar territoret shqiptare. Mbi të gjitha ata i sollën ato të deformuara. Bashkia e Korçës po përfundon një projekt infrastrukturor në fshatin Moravë. Fshatrat malorë turistikë, Thethi dhe Valbona, në Shqipërinë e Veriut, Shëngjergji dhe Pëllumbasi në malin e Dajtit, fshatrat bregdetarë Dhërmiu dhe Vunoi në Rivierën Shqiptare dhe Lini dhe Tushemishti në pjesën shqiptare të liqenit të Ohrit, në juglindje të vendit, janë ndërmjet 100 fshatrave të përzgjedhur si pjesë e projektit të integruar të zhvillimit rural, që. VLADIMIR DINO*/ Ngritja e flamurit kombëtar në Vlorë, më 28 nëntor 1912, Korçën e gjeti të pushtuar nga ushtritë turke të komanduara nga Xhevat Pasha. Qytetarët izolohen në banesa/ Arinjtë e murrmë bëjnë 'xhiro' në fshatrat e Korçës, ja ç'po ndodh në juglindje të vendit VIDEO. Ata digjnin, vrisnin dhe shkatërronin gjithçka që gjenin përpara. Tema: Studim I gjendjes te ujerave te rrethit te Korces Detyrat: -Organizohuni ne grupe te vogla dhe mblidhni te dhena mbi burimet ujore te zones ku banonoi,mbi menyren e perdorimit dhe shfrytezimit te tyre -Analizoni rezultatet dhe diskutoni ne klase duke keshilluar ndryshime te nevojshme te perdorimit,shfrytezimit dhe ruajtjes ne gjendje jo te ndotur te burimeve ujore. Korça pati medrese për vajza dhe djem që nga viti 1496. Sotiraq Filo: Modelin e ndryshimit të Korçës duam ta shtrijmë në të gjitha njësitë. Fshatrat e Korçës 'urë kalimi' për emigrantët, Banorët: Na dhimbsen, kujtojmë veten kur iknim në Greqi - Për lajme të tjera klikoni në www. Salianji tha se Ngjela kërkon zbatimin e rregullave të shtetit, por vetë nuk i ka zbatuar dhe ka bërë burg "Ku je këtu, në fshatrat e Korçës, je në Tiranë. Nga përmbytjet u prek edhe fshati Goskovë në Korçë, ku si pasojë e reshjeve, përroi doli nga shtrati. Korca eshte nje nder qytetet kryesore ne Shqiperi persa i perket numrit te banoreve te saj dhe kultures se larmishme. Kështu, në rrethinën e qytetit është gjetur ndër të tjera edhe një kodër varrimi e vjetër diku rreth 7 mijë vjetë me një diametër…. Sipas zyrtarëve. As nuk e ngrini, por as nuk e ulni dot Dardhën, si në vlerat e saj, po ashtu dhe në ndihmën e madhe që i ka dhënë Shqipërisë me djemtë e vajzat e dala prej saj. com bluetooth radio rash bashkim hoxha sport news fair play Studio e Hapur te fundit minuta pas minute Koha për tu zgjuar Me zemër të hapur Shqiptarët për shqiptarët edi rama lulzim. Banorët e fshatit Panarit në zonën e Vithkuqit kanë dhënë alarmin "SOS" se janë të izoluar prej dy ditësh për shkak të bllokimit të rrugës. Banorët e rinj që vinin në fshatin Peskopje nuk ishin vetëm nga Mborja por dhe nga fshatrat e tjera përreth Drenova, Bulgareci, Boboshtica,Voskopi dhe sidomos nga fshati Barç, banorët e shpërngulur të të cilit ishin aq shumë sa krijuan lagjen e tyre me emrin e fshatit nga erdhën lagja "Barç",. Përmirësohen kushtet në terren. Shpërndaje në Facebook. Nevoja për zhbllokimin e rrugëve nga borëpastrueset kanë detyruar Shtabin e Emergjencave të kërkojë ndihmën e bashkisë. al gazetashqiptare. Gjatë viteve të fundit nuk kanë qenë të paktë mysafirët e ardhur nga vendet fqinje, nga Evropa Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pas tërmetit që shkatërroi dhjetëra shtëpi sidomos në fshatrat përreth qytetit, rajoni i Korçës është goditur qindra herë nga lëkundje të një niveli më të ulët. Fshatrat shqiptarë që befasojnë me emrat e tyre. Vetëdashësit u vunë nën komandën e patriotit Themistokli Gërmenji. "Moratoriumi" nuk po zbatohet, në fshatrat e Korçës pyjet priten pa kriter. Kështu e mbrojta prodhimin e shita me 40 lekë", thotë Aureli. Reshjet kanë qënë më të dendura në fshatrat e Dardhës, Voskopojës, Vithkuqit dhe atyre të zonës së Mokrës në Pogradec. Në këto kushte, atdhetarët korçarë nuk e ngritën dot flamurin kombëtar në qytetin e tyre siç vepruan qytetet e tjera shqiptare si: Elbasani, që e ngriti flamurin kombëtar më 25 nëntor, Durrësi më 26 dhe Kavaja, Peqini. Dyndja më e madhe e të ardhurve u shënua përgjatë viteve 1868-1873, të cilët krijuan "Lagjen e Re". Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. Harta e Shqiperise Google Maps. Edhe më i madh ka qenë numri i familjeve nga fshatrat e Bregut që u shpërngulën në Itali. Më të dëmtuara janë të mbjellat ne fshatrat Vashtmi, Ciflig, Dishnice dhe Bulgarec. Në fshatrat Polenë, Dersnik dhe Voskop të Korcës, fermerët i lanë mollët të kalben në pemë! "70 % e fermerëve thonë se djersa dhe mundi i gjithë vitit ka vajtur dëm" informon gazetarja e Ora News Lediona Dervishaj. Gjatë viteve të fundit nuk kanë qenë të paktë mysafirët e ardhur nga vendet fqinje, nga Evropa Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. "Kjo është e paparanueshme", shprehen banorët e fshatit Drithas. al gazetashqiptare. Në lartësinë e 1344 metrave dhe me një peizazh ku karakteristikat e çdo stine pasqyrohen më së miri falë vendndodhjes mes maleve e pyjeve, Dardha është një nga fshatrat turistikë më autentik të Shqipërisë. Qarku i Korçës i përfshin rrethin e Devollit, rrethin e Kolonjës, rrethin e Korçës dhe rrethin e Pogradecit. U bënë më shumë se dy muaj që në fshatrat e Lubonikut dhe Drithasit pranë qytetit të Maliqit ndihet mjaft mungesa e ujit të pijshëm. Suksesi i kukësit në Europa League. Deri në vitin 650 p. "Ku je këtu, në fshatrat e Korçës, je në Tiranë. Te bllokuara fshatrat e Korces. Fshatrat e Korçës ‘urë kalimi’ për emigrantët, Banorët: Kujtojmë veten kur iknim në Greqi 5 Mars ,2020 Pse Prespa e Vogël po kthehet në një kënetë. Vetëm qepë e patate mund të hamë. Guida turistike e qytetit te Korces. Pas lëkundjeve pasditen e të mërkurës, ata thonë se gjenden në panik për atë se çfarë mund t'ju ndodhë. Fshatrat jane vendbanimet kryesore ne trevat shqiptare. Lajm i fundit - e fundit - politike - aktualitet - Shqipëria Ballkani Balkan balkans ballkan ballkani balkan shqiptaret shqiptarja gazeta shqiptare gsh. E kam goditur pushtetin komunist dhe nuk kam kërkuar pafajësi", tha Ngjela. Ujrat e kësaj zone derdhen gjysmat në lumi i Devollit ndërsa gjysma tjetër në lumi i Shkumbinit. Një defekt në transformatorin e nënstacionit të Korçës ka lënë pa energji disa lagje të qytetit dhe disa fshatra. es Change Language Cambiar idioma. Rikthehet bora, izolohen fshatrat e Korçës Bora e rënë gjatë natës ka sjell shumë probleme në qarkullimin e mjetëve në akset rrugore. Në dekadat e para të shekullit të XX, Korca u bë një nga qytetet me aktivitet më të dendur kulturor , arsimor dhe publicistik dhe në tetor të vitit 1917 u cel Liceu i Korçës i cili pergatiti breza intelektualesh që lanë gjurmë në historinë. Epoka e Bakrit zgjati nga mijëvjeçari i tretë deri në mijëvjeçarin e dytë p. Karakteristike për çdo stinë të vitit janë erërat e forta që fryjnë nga verilindja. 7 Dhjetor ,2019 Fshatrat e Korces 0 Shkruan: Aleksander HASANAS materiale të neolitit të hershëm në Vashtmi të Korcës. Muajin e fundit Korça është goditur në mënyrë të vazhdueshme nga tërmetet, ku më i forti ka qenë ai i datës 1 korrik me një shkallë prej 5. Një program që sheh dhe prek projektet e agroturizmit dhe zhvillimin e kapitalit njerëzor. Qarku i Korçës kufizohet në verilindje dhe në lindje me Maqedoninë, në jug me Greqinë. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. Shërbimi shëndetësor po I investohet në disa fshatra të Korçës me rikonstruksionin apo ndërtimin e ri të ambulancave. The Vithkuq Hydroelectric Power Station (Albanian: Hidrocentrali i Vithkuqit) is a small hydroelectric power station in Vithkuq, Albania. Iniciar sesión. Përmirësohen kushtet në terren. Programi i investimeve që po ndërmerr bashkia Korçë, për rehabilitimin e plotë dhe me standarde të rrjetit të […]. Përmirësohen kushtet në terren. It is diminutive of the Slavic toponym "gora", meaning mountain, which is also found in placenames throughout Slavic countries as well. Eugenie Bouchard, ditët e fundit e shtoi dozën e simpatisë në sytë e njerëzve. Voskopoja sht nj fshat i mirnjohur n kt Rajon. 2016, të ndryshuar, paguajnë tarifat që kanë vendosur. Në Shqipëri dhe Kosovë ka disa fshatra me emra nga më të çuditshmit dhe nuk është për t'u habitur duke parë tranzicionin politik dhe historikun nëpër të cilin kanë kaluar territoret shqiptare. Nga Vepror Hasani Vajzat myslimane e frekuentuan shkollën amerikane të vashave që nga dita e parë e çeljes së saj në Korçë, më 23 tetor 1891. Ndër aksionet e para të çetës së Bajo Topullit, ishte vrasja e dhespotit të Korçës, Fotit, në fshatin Bravdicë te Guri i Capit, si shenjë hakmarrje për vrasjen e Papa Kristo Negovanit, më 9 Shtator 1906. Fshatrat që këta emigrantë përdorin më tepër si urë kalimi për të hyrë në Shqipëri janë Tresteniku, Verniku, Poncara dhe kohët e fundit edhe fshati Arrëz. Lista e fshatrave të Rrethit të Korçës në Shqipëri Komuna Drenovë. Në lartësinë e 1344 metrave dhe me një peizazh ku karakteristikat e çdo stine pasqyrohen më së miri falë vendndodhjes mes maleve e pyjeve, Dardha është një nga fshatrat turistikë më autentik të Shqipërisë. Koloneli Vardas, në bashkëpunim me të tjerë oficerë, plaçkitën në Korçë 35 magazina e 1000 banesa. Duket se është Gjermania vendi që po “thith” shqiptarët e kësaj fushe, ndërsa mungesa e tyre vihet re në zonat larg Tiranës. Channel One Albania. Dega lokale e PD të Korçës,e shqetësuar për dramën,që ka mbërthyer familjet e pastreha në Floq,denoncon me forcë çdo zvarritje burokratike apo më keq akoma ,korruptive të proçesit të rindërtimit të shtëpive,të cilat do ishin shmangur sigurisht,nëse qeveria,do të kishte shpallur gjendjen e emergjencës,ashtu si ne kërkuam ,qysh në krye të herës!. Edhe ekzekutimi i valleve ka diferenca, "ndryshe kërcehet devolliçja, ndryshe gorarçja, ndryshe përplas këmbën në Osman Taka, ndryshe kolonjarët në vallen e Dados" 37. Gruaja e Çaush Bekos, 45 vjeçe ,e masakruar dhe gjymtuar në shtëpinë e saj. 3 ballë të shkallës Rihter që goditi zonën e Korçës më 1 qershor, kryeministri Edi Rama u zotua që shtëpitë e shpallura të pabanueshme në fshatrat Flloq dhe Qafëzezë do të rindërtoheshin plotësisht, ndërkohë ato të dëmtuara pjesërisht do të dëmshpërbleheshin nga shteti. c) Magazina e banesa u plaçkitën në shumë lokalitete. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikë,Fshatrat,Korçës,'urë,kalimi',për,emigrantët,Banorët:,dhimbsen,kujtojmë,veten,iknim,Greqi. Nata në çadra dhe shi/ Në fshatrat e Korçës ku banorët pësuan dëme nga tërmeti. Filo lidhur me përmbushjen e premtimeve elektorale, bazuar mbi shqetësimet e ngritura nga vetë banorët e kësaj zone. al gazetashqiptare. 12/01/2020. Instituti i Gjeoshkencave raportoi në orën 5:25 minuta për lëkundje të forta me magnitudë 5. Harta e Shqiperise Google Maps. Tani, kafja Pascalin vjen në treg me tri paketime të ndryshme; me 100gr, 200gr dhe 500gr. Për një njohje të shpejtë të Dardhës, po ju sjell shkrimin e Teodor Laços, ku mund të njiheni shkurtimisht me historinë e këtij fshati me tradita, paçka se jo të vjetër në moshë. Së pari, Pukëvili nuk ka qenë ndonjëherë në qytetin e Korçës, por në fshatrat e saj. Nga: Marjana Legisi 24/12/2019 - 22:53 Kleriku Dom Gjergj Meta nuk e ka mbyllur fjalën e tij brenda katër mureve të kishës katolike. 50 Çelësi i Korçës / your key to Korça dio e madhe, me hapësira për t'u eksploruar, befasuese për. Ujrat e kësaj zone derdhen gjysmat në lumi i Devollit ndërsa gjysma tjetër në lumi i Shkumbinit. al shqiptaria balkanweb balkanweb. Nevoja për zhbllokimin e rrugëve nga borëpastrueset kanë detyruar Shtabin e Emergjencave të kërkojë ndihmën e bashkisë. Pista e skive moderne dhe aeroporti, dy projektet e reja që nisin këtë vit në Korçë, i shtohen aseteve të investimeve në infrastrukturën e përmirësuar, hapësirave të gjelbra, historisë, traditës, kulturës e kulinarisë, që janë disa prej faktorëve që e kanë kthyer turizmin, në sektorin prioritar të zhvillimit ekonomik të zonës. Korca eshte nje nder qytetet kryesore ne Shqiperi persa i perket numrit te banoreve te saj dhe kultures se larmishme. Bërja e pazareve ushqimore apo blerja e barnave për ta krahas shërbimeve të tjera, prej fillimit të kësaj situate nuk janë ndalur asnjë ditë falë përkujdesjes së treguar nga grupet e patronazhistëve dhe vullnetarëve. Oh Kjo Fush E Korçës, një poezi nga Leo Gjata. KORCE- Reshjet e shiut dhe breshëritë sollën probleme të shumta në disa zona të bashkisë Korçë, ku banoret dhe fermerët po bëjnë bilancet. 31/03/2017 10:36 AM 0 komente. Guida turistike e qytetit te Korces. Gruaja e Çaush Bekos, 45 vjeçe ,e masakruar dhe gjymtuar në shtëpinë e saj. Korçën një qytet në lulëzim e sipër, që tërhiqte gjithnjë e më tepër banorë të ardhur nga fshatrat përreth. Korçë - Një gjë është e vërtetë, janë të paktë ata që kanë pasur fatin të shihnin dhe të lexonin kronikat e vitit 1900. Teksa flisnin për protestat e …. Fshatrat jane vendbanimet kryesore ne trevat shqiptare. Vlera e tokës arë, është shumë e ndryshme dhe ajo varet nga një sërë parametrash si: periudha historike kur toka del në tregun e shitjes, gjëndja ekonomike e shoqërisë që e shet dhe e ble, niveli ekonomik i zonës ku ajo ndodhet, pozicioni. 3 ballë të shkallës Rihter që goditi zonën e Korçës më 1 qershor, kryeministri Edi Rama u zotua që shtëpitë e shpallura të pabanueshme në fshatrat Flloq dhe Qafëzezë do të rindërtoheshin plotësisht, ndërkohë ato të dëmtuara pjesërisht do të dëmshpërbleheshin nga shteti. Guida turistike e qytetit te Korces. TIRANË- Ish-deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji është përp lasur me avokatin Spartak Ngjela teksa ishin të ftuar në emisionin "Open". Në Korçë, banorët përjetuan sërish ankthin e tërmetit. "Kjo është një e keqe që do sjellë të mirën e vet, se ne do t'i rindërtojmë të gjitha shtëpitë dhe sigurisht që do jenë […]. Fshatrat që këta emigrantë përdorin më tepër si urë kalimi për të hyrë në Shqipëri janë Tresteniku, Verniku, Poncara dhe kohët e fundit edhe fshati Arrëz. Shkruar nga SOT. Aureli bashkë me gruan e tij tregon se pataten e shiti te fshatrat përreth. Muajt e parë të vitit 2020 nuk kanë qenë edhe aq të lehtë për njerëzimin, por nuk mund të themi të njëjtën gjë për planetin. U tregova i zgjuar se kur u bë shumë ftohtë, unë i kisha mbuluar patatet me dhe’ dhe copa, ndërsa fshatarët e tjerë vetëm me rroba dhe ua zuri ngrica. Akset rrugore Kapshticë- Korçë, Korçë-Pogradec, Pogradec-Qafëthanë. Epiqendrat e lëkundjeve sizmike kanë qenë rreth 16 km në juglindje të qytetit. 76 Çelësi i Korçës / your key to Korça pemë frutorë, por sidomos me lule. Fshatrat e thella të Korçës si Mokrra, Dardhasi dhe Vithkuqi, janë izoluar dhe vijojnë të mos kenë komunikim me qendrat e njësive administrative për shkak të borës së dendur. Karakteristike për çdo stinë të vitit janë erërat e forta që fryjnë nga verilindja. Në takim u prezantua puna gjatë vitit 2016, duke Më shumë; 7 Qershor, 2016. 1 Zonat/fshatrat kulturorë, avantazhet dhe disavantazhet 160 Tabela - Avantazhet dhe disavantazhet e zonave/fshatrave turistike të qarkut 163 5. Të 4500 banorët e këtyre fshatrave për të shuar etjen dhe për të plotesuar nevojat për gatim detyrohen të mbushin ujë rreth 2 km larg banesave të tyre. Qarku i Korçës kufizohet në verilindje dhe në lindje me Maqedoninë, në jug me Greqinë. Edhe më i madh ka qenë numri i familjeve nga fshatrat e Bregut që u shpërngulën në Itali. Qarku i Korçës kufizohet në verilindje dhe në lindje me Maqedoninë , në jug me Greqinë , në jugperëndim me Qarkun e Gjirokastrës , në perëndim me Qarkun e Beratit dhe në veriperëndim me Qarkun e Elbasanit. Mirëpo edhe sot pas 30 vitesh demokraci, fshatrat e Maliqit nuk kanë udhë: pa udhë është Kakaçi, Verçuni, Shqitasi, Berasi, Kolaneci e shumë fshatra të tjerë, të cilat nuk lidhen dot as më Maliqin, as me Qendrën Shëndetësore të Pirgut dhe as me Pogradecin. Mirë se vini! Hyni në llogarinë tuaj. Fshatrat që këta emigrantë përdorin më tepër si urë kalimi për të hyrë në Shqipëri janë Tresteniku, Verniku, Poncara dhe kohët e fundit edhe fshati Arrëz. Shqipëria është një vend me potenciale të shumta turistike, një vend me kultura dhe tradita, me bukuri të shumta natyrore dhe shumë pak të eksploruara. Kujdesi për të moshuarit e vetmuar në qytet e fshatrat e Korçës vazhdon. Më të dëmtuara janë të mbjellat ne fshatrat Vashtmi, Ciflig, Dishnice dhe Bulgarec. Banorët e fshatit Panarit në zonën e Vithkuqit kanë dhënë alarmin "SOS" se janë të izoluar prej dy ditësh për shkak të bllokimit të rrugës. Studiuesi dhe shkrimtari grek, Tasos Kondojanidhis, shkruan se Mitropolitin e Korçës, Fotin e vrau Spiro Kosturi. Vëndi është malor dhe i frikshëm, nga ku me sa duket ka marrë edhe emrin, Gorë që sllavisht do të thotë mal. Në fshatrat e Korçës s'ka mbërritur ende lajmi i marrëveshjes, Rama gjendet i surprizuar. Instituti i Gjeoshkencave raportoi në orën 5:25 minuta për lëkundje të forta me magnitudë 5. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. Boboshtica. Fshatrat e Dibres posted Oct 11, 2014, 4:53 AM by Komuniteti Dibran [ updated Oct 13, 2014, 5:15 AM ]. Fshati Arreze (Devoll) - Dokumetar - Duration: 29:25. Korçë (IPA: [kɔ:ɾtʃ(ə)]; (definite Albanian form: Korça), other names see below) is a city and municipality in southeastern Albania, and the seat of Korçë County. Numri i banorëve në Komunën e Prishtinës. Në këto kushte, atdhetarët korçarë nuk e ngritën dot flamurin kombëtar në qytetin e tyre siç vepruan qytetet e tjera shqiptare si: Elbasani, që e ngriti flamurin kombëtar më 25 nëntor, Durrësi më 26 dhe Kavaja, Peqini. TIRANË- Ish-deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji është përp lasur me avokatin Spartak Ngjela teksa ishin të ftuar në emisionin "Open". Pulahës për jetëshkrimin e Iljaz Bej Mirahorit nxjerrë nga Enciklopedia turke e Sami Frashërit). Pjesa e plaçkës së tij u vlerësua në 500. Pas lëkundjeve të forta të regjistruara pasditen e të mërkurës prej 4. Gjatë viteve të fundit nuk kanë qenë të paktë mysafirët e ardhur nga vendet fqinje, nga Evropa Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Është vërtetuar nga studiuesit se zona ku nodhet sot qyteti ka qenë e banuar që në kohët e lashta. Në këtë fshat, me ndërtimin e urës ne po japim mundësi që banorët jo vetëm të komunikojne me fshatrat fqinjë, por që zona të jenë me e arritshme nga turistët vendas dhe të huaj". Dhorjeta Cule, Birn. “Kjo është e paparanueshme”, shprehen banorët e fshatit Drithas. Të paktën 12 tërmete të lehtë janë regjistruar gjatë orëve të fundit në zonën e Korçës, ndërkohë që epiqendrat kanë qenë fshatrat Vithkuq, Dardhë dhe Floq. c) Magazina e banesa u plaçkitën në shumë lokalitete. Nga raportimet mësohet se përroi mori me vete 3 makina, si dhe përmbyti disa magazina. Constructed in 1936, it was the first hydroelectric plant in Albania [2] with an installed capacity of 500 KW. Trashësia mesatare e dëborës shkon mesatarisht deri në 50 cm. Pas fotove provokative të publikuara për "Sports Illustrated", tenistja kanadeze u shfaq në rrjetet sociale me një tjetër foto: atë me John Goerhke, tifozin fatlum të "New England Patriots", që fitoi bastin me Bouchard. Vetëm në fshatrat e Pojanit e të Zvezdës, banda kreteze Papadhakis ka vjedhur 2500 krerë bagëti. Sterjovski ka shërbyer si drejtorit i Ujësjellësit në fshatrat e Korçës, ndërkohë që ka patur dhe postin e nënkryetarit të Komunës së Pustecit. Në Porodinë dhe Goskovë të Korçës ka patur dëmtime të kulturave bujqësore. Çelësi i Korçës / your key to Korça 51. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikë,Fshatrat,Korçës,'urë,kalimi',për,emigrantët,Banorët:,dhimbsen,kujtojmë,veten,iknim,Greqi. Tani, kafja Pascalin vjen në treg me tri paketime të ndryshme; me 100gr, 200gr dhe 500gr. Duke e blerë këtë brend, Devolli Corporation tani furnizon Kosovën dhe Maqedoninë me këtë lloj të kafes kualitative. Reshjet e botës gjatë gjithë natës kanë bërë që zonat e larta malore të Korçës, siç janë zona e Ersekës, fshatrat turistike si Dardha dhe Voskopoja, të mbulohen nga bora, e cila ka arritur 5-10 cm. Edhe ekzekutimi i valleve ka diferenca, "ndryshe kërcehet devolliçja, ndryshe gorarçja, ndryshe përplas këmbën në Osman Taka, ndryshe kolonjarët në vallen e Dados" 37. 955, datë 7. Nuk është më pak se Voskopoja dhe Dardha për nga resurset që trashëgon. 2016, të ndryshuar, paguajnë tarifat që kanë vendosur. Hajdutët turren në fshatrat e Korçës, ja çfarë vodhën. Fshatrat malorë turistikë, Thethi dhe Valbona, në Shqipërinë e Veriut, Shëngjergji dhe Pëllumbasi në malin e Dajtit, fshatrat bregdetarë Dhërmiu dhe Vunoi në Rivierën Shqiptare dhe Lini dhe Tushemishti në pjesën shqiptare të liqenit të Ohrit, në juglindje të vendit, janë ndërmjet 100 fshatrave të përzgjedhur si pjesë e projektit të integruar të zhvillimit rural, që. Top Channel Albania 97,432 views. Fshatrat e Korçës 'urë kalimi' për emigrantët, Banorët: Na dhimbsen, kujtojmë veten kur iknim në Greqi. Bërja e pazareve ushqimore apo blerja e barnave për ta krahas shërbimeve të tjera, prej fillimit të kësaj situate nuk janë ndalur asnjë ditë falë përkujdesjes së treguar nga grupet e patronazhistëve dhe vullnetarëve. 2 Tregjet turistike ekzistuese dhe potenciale që vizitojnë qarkun e Korçës 164 5. Channel One. com bluetooth radio rash bashkim hoxha sport news fair play Studio e Hapur te fundit minuta pas minute Koha për tu zgjuar Me zemër të hapur Shqiptarët për shqiptarët edi rama lulzim. Ndër aksionet e para të çetës së Bajo Topullit, ishte vrasja e dhespotit të Korçës, Fotit, në fshatin Bravdicë te Guri i Capit, si shenjë hakmarrje për vrasjen e Papa Kristo Negovanit, më 9 Shtator 1906. Guida turistike e qytetit te Korces. Interes në ekipet zinxhirë. Vlera e tokës arë, është shumë e ndryshme dhe ajo varet nga një sërë parametrash si: periudha historike kur toka del në tregun e shitjes, gjëndja ekonomike e shoqërisë që e shet dhe e ble, niveli ekonomik i zonës ku ajo ndodhet, pozicioni. Pas fotove provokative të publikuara për "Sports Illustrated", tenistja kanadeze u shfaq në rrjetet sociale me një tjetër foto: atë me John Goerhke, tifozin fatlum të "New England Patriots", që fitoi bastin me Bouchard. Ingridi, vajza e doktor Kolë Papajanit, gjithashtu miku im i takimeve intelektuale, më krijoi një atmosferë të këndshme me një natyrshmëri të bukur kur mu prezantua dhe më tha se të shtunën e 2 marsit kishte 80 vjetorin e ditëlindjes së nënës së saj Rea Papajani (Polena) dhe do bënte një drekë festive me familjen dhe miq e mikesha të saj. ISO 3166-2-Code është AL-06. Pas tërmetit që shkatërroi dhjetëra shtëpi sidomos në fshatrat përreth qytetit, rajoni i Korçës është goditur qindra herë nga lëkundje të një niveli më të ulët. Fushegropa e Korces dhe kodrat qe e rrethojne ate, Fushe-Kosova, Rafshi i Dukagjinit, Zona per rreth liqenit te Shkodres, Ulqinit dhe Tivarit ne Mal te Zi, zona e Dibres, Struga dhe Tetova ne Maqedoni, gjithe zona Janine-Igumenice ne Greqi etj. Kultura në zonën e Korçës. The Vithkuq Hydroelectric Power Station (Albanian: Hidrocentrali i Vithkuqit) is a small hydroelectric power station in Vithkuq, Albania. Në këtë fshat, me ndërtimin e urës ne po japim mundësi që banorët jo vetëm të komunikojne me fshatrat fqinjë, por që zona të jenë me e arritshme nga turistët vendas dhe të huaj". 379 m, në fshatin Kolanec dhe Maja e Mustaqit,. U bënë më shumë se dy muaj që në fshatrat e Lubonikut dhe Drithasit pranë qytetit të Maliqit ndihet mjaft mungesa e ujit të pijshëm. Çelësi i Korçës / your key to Korça 77. Trashësia mesatare e dëborës shkon mesatarisht deri në 50 cm. "Kjo është e paparanueshme", shprehen banorët e fshatit Drithas. Natyrë e mrekullueshme, ajër i pastër, ushqim karakteristik, shtëpi të bukura, mikpritje. Jetët tona i shpëton mbikalimi Për të gjitha arsyet e mësipërme, banorët e fshatit Drithas dhe të Libonikut, si dhe fshatrat e tjera të fushës së Maliqit, kërkojnë ngritjen e një mbikalimi, të një nënkalimi apo qoftë edhe të një rrethrrotullimi pasi bij të tyre po humbasin jetën duke kaluar në këtë. Nga raportimet mësohet se përroi mori me vete 3 makina, si dhe përmbyti disa magazina. Në sokakët e Dhoksatit të Lunxhërisë - Fshatrat e Shqipërisë - Duration: 24:59. Vjen në rënie kurba e infeksioneve nga COVID-19 Lexo lajmin. Toka vijon të lëkundet herë pas here në zonën e Korçës si pasojë e nëntërmeteve që kanë rënë pasditen dhe mbrëmjen e djeshme. Në zonat e Ersekës, fshatrat turistikë Dardha dhe Voskopoja trashësia nga bora i ka arritur nga 5-10 cm. Reshjet e dëborës kanë shkaktuar probleme në fshatrat malore të juglindjes, kurse në jug, lumi Vjosë ka përmbytur qindra hektarë tokë. 000 banorë, ritmet e shtimit të popullsisë mbas kësaj periudhe bëhen të përshpejtuara. Të shumtë ishin ata që erdhën nga fshatrat. Banorët e rinj që vinin në fshatin Peskopje nuk ishin vetëm nga Mborja por dhe nga fshatrat e tjera përreth Drenova, Bulgareci, Boboshtica,Voskopi dhe sidomos nga fshati Barç, banorët e shpërngulur të të cilit ishin aq shumë sa krijuan lagjen e tyre me emrin e fshatit nga erdhën lagja "Barç",. Sipas raportimeve të mediave, lëkundjet zgjatën pak sekonda, por. Ujrat e kësaj zone derdhen gjysmat në lumi i Devollit ndërsa gjysma tjetër në lumi i Shkumbinit. Punoi si mesues ne fshatrat e Kolonjes, (Manastir ,1911) mbrojti te drejten e popullit shqiptar dhe kulturen e vet kombetare. Me sa na treguan në Polenë, e ashtu si atje në të gjitha fshatrat e ngjashme me përqindjen mbizotëruese të banorëve të krishterë, (orthodoksë), kur vdes dikush në fshat, ndryshe nga qyteti, nuk është nevoja të lajmërohen të gjithë për varrimin dhe vizitat, sepse fatkeqësia merret vesh shpejt dhe njerëzit vijnë vetë. Studiuesi dhe shkrimtari grek, Tasos Kondojanidhis, shkruan se Mitropolitin e Korçës, Fotin e vrau Spiro Kosturi. Fshatrat shqiptarë që befasojnë me emrat e tyre. Në Polenë, kultivuesit e mollës thonë se kjo situatë nuk u kishte ndodhur më parë. Barazo faturën. Podgorica in Montenegro, Gorizia, Dolna Gorica in the Pustec municipality, and so on). The Vithkuq Hydroelectric Power Station (Albanian: Hidrocentrali i Vithkuqit) is a small hydroelectric power station in Vithkuq, Albania. Shqipëria është një vend me potenciale të shumta turistike, një vend me kultura dhe tradita, me bukuri të shumta natyrore dhe shumë pak të eksploruara. Fshatrat e Komunës së Mitrovicës janë këto:. Klima mesdhetare me verë të nxehtë e të thatë e dimër të butë e të freskët, është tipike për zonën fushore e kodrinore, ndërsa në zonën malore, kryesisht në fshatrat Selitë, Vinjollë e Gërnac bie dëborë në dimër. Informacionin për Korçën e mori nëpërmjet të dërguarve të tij. Në fshatrat e Korçës s'ka mbërritur ende lajmi i marrëveshjes, Rama gjendet i surprizuar. Në kujtimet e tij Eqerem Bej Vlora shkruan se çetat e Spiro Kosturit dhe e Spiro Bellkamenit kanë vrarë Mitropolitin Fotis dhe klerikë të tjerë antishqiptarë. Si muaj fushate edhe Konomi ka nisur takimet me banorët në fshatrat e Korçës. [email protected] Faqet në kategorinë "Fshatra në Rrethin e Korçës" Kjo kategori ka 137 faqe nga 137 gjithësej. Eshte e pozicionuar ne zonen jug lindore te Shqiperise, Voskopoja dhe Dardha, fshatrat me te bukur te Korces. Në vitet e formimit të shtetit Shqiptar, Korça dallohej nga qytetet e tjera për nga pikpamja e zhvillimit ekonomik,kulturor dhe urban. Kultura në zonën e Korçës. Më e rëndësishme ishte kisha e Shën Kostandinit, që ndodhej në rrethet e "Jedi Kulesë", të cilën ai e ktheu në xhami, e cila mban dhe sot emrin "Xhamia e Mirahorit" ose "Kisha - Xhami"(shih dorëshkrimin e S. Kështu e mbrojta prodhimin e shita me 40 lekë”, thotë Aureli. Në zhvillimet historike të fundshekullit të 19-të dhe fillimshekullit të 20-të, kur rilindasit shqiptarë luftonin për formimin e kombit, dhe shtetit të lirë e të pavarur shqiptar si dhe në zhvillimet e mëtejshme historike, këto anë u mbushën me luftëtarë nga të gjithë fshatrat e Oparit e krahinave për rreth nga rradhët e të cilëve u shfaqë shumë figura të shquara si. Edhe fshatrat e tjerë të Oparit kishin kisha, nga një ose nga dy edhe nga tre. Pas lëkundjeve të forta të regjistruara pasditen e të mërkurës prej 4. Shërbimi shëndetësor po I investohet në disa fshatra të Korçës me rikonstruksionin apo ndërtimin e ri të ambulancave. Ora News Lajme. Programi "Fshatrat e Shqipërisë" ne Top Channel vë në dukje zhvillimin e fshatit, ekonominë rurale, investimet në infrastukturë apo akomodimin nëpër bujtina të turistëve. Programi “Fshatrat e Shqipërisë” vë në dukje zhvillimin e fshatit, ekonominë rurale, investimet në infrastukturë apo akomodimin nëpër bujtina të turistëve. Karakteristike për çdo stinë të vitit janë erërat e forta që fryjnë nga verilindja. Kemi mbetur për bukën e gojës. pdf), Text File (. TEL pa pagesë : 080019400 (nga ora 08:00 – 22:00) TEL: 028 532 104, 028 530 366 EMAIL: komuna. Nevoja për zhbllokimin. It is diminutive of the Slavic toponym "gora", meaning mountain, which is also found in placenames throughout Slavic countries as well. Në Porodinë dhe Goskovë të Korçës ka patur dëmtime të kulturave bujqësore. pdf - Free download as PDF File (. të pijshëm për qytetin dhe fshatrat përreth. Fshatrat e thella të Korçës si Mokrra, Dardhasi dhe Vithkuqi, vijojnë të mos kenë komunikim me qendrat e njësive administrative për shkak të dëborës së dendur. Qarku i Korçës kufizohet në verilindje dhe në lindje me Maqedoninë, në jug me Greqinë. Ndërsa zëvendësministri i Brendshëm, Petro Koçi, inspektoi punimet për rindërtimin e banesave dhe tha se banorët e dëmtuar nga tërmeti do […]. Last updated Jun 1, 2019. Fusha e Korçës, në gjysmën e parë të shek. ISO 3166-2-Code është AL-06. Hajdutët turren në fshatrat e Korçës, ja çfarë vodhën. Fshatrat shqiptarë që befasojnë me emrat e tyre. Channel One. Nevoja për zhbllokimin e rrugëve nga borëpastrueset kanë detyruar Shtabin e Emergjencave të kërkojë ndihmën e bashkisë. Ana Verushi eshte Kryetare e Keshillit te Qarkut, Korce qe prej 23 Shtator 2015. Në vitin 1859 Korça numëronte 10. Ujrat e kësaj zone derdhen gjysmat në lumi i Devollit ndërsa gjysma tjetër në lumi i Shkumbinit. Çelësi i Korçës / your key to Korça 77. Fshatrat malorë turistikë, Thethi dhe Valbona, në Shqipërinë e Veriut, Shëngjergji dhe Pëllumbasi në malin e Dajtit, fshatrat bregdetarë Dhërmiu dhe Vunoi në Rivierën Shqiptare dhe Lini dhe Tushemishti në pjesën shqiptare të liqenit të Ohrit, në juglindje të vendit, janë ndërmjet 100 fshatrave të përzgjedhur si pjesë e projektit të integruar të zhvillimit rural, që. 1,330 likes · 37 talking about this. Zona e Korçës e ndodhur në kufi me Mbretërinë Ilire dhe Epirin është banuar që nga mijëvjeçari i katërt p. Disa prej jush më bëjnë me dije se njerëz nga strukturat e Rilindjes shpërndajnë ushqime në disa familje të fshatrave të Kolonjës. Studiuesi dhe shkrimtari grek, Tasos Kondojanidhis, shkruan se Mitropolitin e Korçës, Fotin e vrau Spiro Kosturi. Fshatrat e Komunës së Mitrovicës janë këto:. Mirëpo edhe sot pas 30 vitesh demokraci, fshatrat e Maliqit nuk kanë udhë: pa udhë është Kakaçi, Verçuni, Shqitasi, Berasi, Kolaneci e shumë fshatra të tjerë, të cilat nuk lidhen dot as më Maliqin, as me Qendrën Shëndetësore të Pirgut dhe as me Pogradecin. Vjen në rënie kurba e infeksioneve nga COVID-19 Lexo lajmin. Fushegropa e Korces dhe kodrat qe e rrethojne ate, Fushe-Kosova, Rafshi i Dukagjinit, Zona per rreth liqenit te Shkodres, Ulqinit dhe Tivarit ne Mal te Zi, zona e Dibres, Struga dhe Tetova ne Maqedoni, gjithe zona Janine-Igumenice ne Greqi etj. Muajin e fundit Korça është goditur në mënyrë të vazhdueshme nga tërmetet, ku më i forti ka qenë ai i datës 1 korrik me një shkallë prej 5. 7 Dhjetor ,2019 Fshatrat e Korces 0 Shkruan: Aleksander HASANAS materiale të neolitit të hershëm në Vashtmi të Korcës. fushëgropa e Korçës udhëhiqej nga një dinasti e Mbretërisë ilire, ndërkohë pas vitit 650 u udhëhoq. Fshatrat e Korces Morava me rrugë e trotuare të reja, ndriçim dhe gjelbërim për t'ju përmirësuar jetën banorëve. Përgjatë muajve të fundit numri i emigranteve që vijnë nga vendet e Lindjes së Mesme në përpjekje për të kaluar kufirin ilegalisht pranë pikës doganore të Kapshticës është rritur ndjeshëm. Boboshtica. Bërja e pazareve ushqimore apo blerja e barnave për ta krahas shërbimeve të tjera, prej fillimit të kësaj situate nuk janë ndalur asnjë ditë falë përkujdesjes së treguar nga grupet e patronazhistëve dhe vullnetarëve. Ministrja Xhaçka shtoi më tej se "Arrëza ka festuar këtë fundjavë 90-vjetorin e shkollës së parë shqipe. Korça nuk dallohet vetem per bukurite e saj brenda qytetit, por edhe fshatrat reth këtij qyteti janë një pasuri më vete. Kakaçi, Verçuni, Shqitasi, I ngjasojnë një ishulli të izoluar. Nga mbrëmja e djeshme mbi 10 lëkundje sizmike janë regjistruar në rajonin e Korçës. Korça pati medrese për vajza dhe djem që nga viti 1496. 2016, të ndryshuar, paguajnë tarifat që kanë vendosur. Klima mesdhetare me verë të nxehtë e të thatë e dimër të butë e të freskët, është tipike për zonën fushore e kodrinore, ndërsa në zonën malore, kryesisht në fshatrat Selitë, Vinjollë e Gërnac bie dëborë në dimër. Fshatrat e Korçës 'urë kalimi' për emigrantët, Banorët: Na dhimbsen, kujtojmë veten kur iknim në Greqi - Për lajme të tjera klikoni në www. Banorët e këtyre fshatrave tregojnë se hasin shpesh emigrantë, të cilët shumë herë janë të lodhur nga ecja në këmbë midis tyre edhe nëna me foshnja në krahë, edhe pse banorët kanë dëshirën e mirë për t’i ndihmuar duke kujtuar edhe veten e tyre si emigrantë ,jo të gjithë guxojnë t’i ofrojnë ndihmë prej frikës së. Hajduti jetonte në Durrës, por shkonte për të vjedhur në fshatrat prej nga kishte ardhur. Maliq: Fshatrat në gjëndje të mjerueshme, Fushë e re futbolli 3 fusha sportive për lojra me dorë volejboll, basketboll 4 fusha tenisi 1 fushë minikalcceto, infrastrukturë e plotë rrugore dhe nëntokësore, ndriccim, gjelbërim dhe sistemim i brendshëm. Mbi të gjitha ata i sollën ato të deformuara. Megjithëse e shkruar në vitin 1510, nga Gjon Muzaka, i emigruar në Itali mbas pushtimit turk të Shqipërisë, ai duke folur për parardhësin e tij, princin Andrea Muzaka, që arriti titullin e lartë Sebastokrator në vitin 1280-1281, duke përmenduar pronat që zotëronte ky princ shkruan: "Gjithashtu zotëroi dhe sundoi qytetin e Korçës deri në fshatin e quajtur Savojan, ku. 26 Tetor ,2019 Fshatrat e Korces 0 Mjekët dhe infermierët janë duke ikur çdo ditë e më shumë nga Shqipëria. U tregova i zgjuar se kur u bë shumë ftohtë, unë i kisha mbuluar patatet me dhe' dhe copa, ndërsa fshatarët e tjerë vetëm me rroba dhe ua zuri ngrica. autor Destinacione, Ekskluzive, Ne sytë e të huajve. Posted in: Uncategorized. Çelësi i Korçës / your key to Korça 51. Profili i bashkisë Korçë. Çelësi i Korçës / your key to Korça 77. Kryetare e Keshillit te Qarkut. Vlera e tokës arë, është shumë e ndryshme dhe ajo varet nga një sërë parametrash si: periudha historike kur toka del në tregun e shitjes, gjëndja ekonomike e shoqërisë që e shet dhe e ble, niveli ekonomik i zonës ku ajo ndodhet, pozicioni. Nata në çadra dhe shi/ Në fshatrat e Korçës ku banorët pësuan dëme nga tërmeti. Punoi si mesues ne fshatrat e Kolonjes, (Manastir ,1911) mbrojti te drejten e popullit shqiptar dhe kulturen e vet kombetare. Reshjet e shiut të disa orëve më parë shkaktuan dëme në disa qytete të Shqipërisë. Guida turistike e qytetit te Korces. bionews - 07/10/2017. It was formed at the 2015 local government reform by the merger of the former municipalities Drenovë, Korçë, Lekas, Mollaj, Qendër Bulgarec, Vithkuq, Voskop and Voskopojë, that became municipal units. Rreth Korces ndodhen qendra fshatrat Voskopojë e Dardha. ISO 3166-2-Code është AL-06. Fshatrat e Shqipërisë janë aq të bukura, sa që vendet e shfaqura në to është vështirë të besohet se janë të vërteta, andaj duken peizazhe magjike natyrore. Kompania e Furnizimit me Ujë dhe Kanalizime Korçë Sh. 8 Prill, 2020 12:45. Fshatrat e Korçës 'urë kalimi' për emigrantët, Banorët: Na dhimbsen, kujtojmë veten kur iknim në Greqi. Jemi qindra familje të falimentuara. Trashësia e saj ka aritur në disa centimetra në zonat e larta malore të Korçës dhe Pogradecit. Dyndja më e madhe e të ardhurve u shënua përgjatë viteve 1868-1873, të cilët krijuan "Lagjen e Re". Barazo faturёn!. The Vithkuq Hydroelectric Power Station (Albanian: Hidrocentrali i Vithkuqit) is a small hydroelectric power station in Vithkuq, Albania. Muajin e fundit Korça është goditur në mënyrë të vazhdueshme nga tërmetet, ku më i forti ka qenë ai i datës 1 korrik me një shkallë prej 5. Barazo faturën. Edhe këto për pak ditë, derisa të kalben. Reshjet e shiut të disa orëve më parë shkaktuan dëme në disa qytete të Shqipërisë. Kështu, në rrethinën e qytetit është gjetur ndër të tjera edhe një kodër varrimi e vjetër diku rreth 7 mijë vjetë me një diametër…. Kjo situatë i ka dëshpëruar fermerët e këtyre fshatrave, të cilët shprehen se gjithë investimi i tyre shkoi dëm në 20 minuta.